10 причини защо кучето обича да спи в краката ви
А ко се чудите защо кучето обича да дремва в краката ви, бързаме да ви успокоим, не сте сами! Безброй собственици на домашни любимци си задават този въпрос. За съжаление, това е една от онези чуденки, чиито категоричен отговор ще получим едва в деня, когато четириногите ни другари се научат да говорят... До тогава можем само да направим някои обосновани предположения защо домашните ни любимци са толкова очаровани да се свият за сладка почивка в краката ни!
Колкото и да изглежда странно, оказва се, че за това поведение има много основателни причини. Някои от възможните обяснения са свързани с естествените инстинкти на кучетата, докато други – с техните индивидуални предпочитания и навици.
10 възможни причини защо кучето обича да спи в краката на собственика си
- Древен инстинкт
Инстинктът на кучето да спи върху краката на стопанина си може би е свързан с миналото на предците му. В дивата природа вълците са свикнали да спят заедно и това е помогнало за създаването на чувство за сплотеност и сигурност. И докато е факт, че домашните ни любимци нямат причина да се чувстват застрашени, докато си почиват, те са запазили инстинкта си като социални животни. И гушкането във вас е неговото естествено продължение.
- Семейна връзка
Повечето кучета обичат да са близо до собствениците си. Всъщност, според проучване, проведено от учени от Университета по ветеринарна медицина във Виена, домашните любимци ни възприемат като семейство. И свикват да са около нас до толкова, че близостта с нас им осигурява сигурност и комфорт.
- Въпрос на прекомерна привързаност
Въпреки че кучетата са се научили да зависят от собствениците си за сигурност и грижи, понякога в крайна сметка развиват това, което е известно като прекомерна привързаност. Тя се изразява в прилепващо поведение и желание за постоянен физически контакт, който получават, като спят до краката на собственика си. Това им осигурява комфорт и намалява стреса.
- Защитна роля
Както при всичко, свързано с домашните ни любимци, няма правила, които да важат еднакво за всяко куче. Понякога четириногият ви другар спи в краката ви, защото изпитва нужда да поеме защитна роля.
- С лице към вратата, нащрек за опасностите
Тук вероятно отново се активират защитните инстинкти на кучето ви. Но съществува теория, според която, домашните ни любимци обичат да дремват в краката ни, тъй като така са с лице към вратата. Ако това се отнася и за вашия космат другар, би било интересен експеримент да наблюдавате какво се случва, ако те са обърнати към противоположната й страна!
- Търсене на допълнителна топлина
Като топлокръвни животни, кучетата често търсят топли места за спане. Като се отпускат в краката ви, те се наслаждават на малко допълнителна топлина. Да, четириногият ви другар също търси предимствата, които идват с непосредствената физическа близост и произтичащия от нея комфорт!
- Силата на аромата
Всеки знае, че кучетата са надарени със силно развито обоняние, което им помага да откриват широк спектър от миризми, включително и човешки. Ето защо не е изненадващо, че косматият ви другар е особено привлечен от по-ароматните части на тялото ви, включително чатала, подмишниците и краката ви.
И докато някои четириноги може да са безразлични към аромата на краката на собственика си, други могат да бъдат привлечени от познатостта, която той им носи.
- Удобна възглавница
От гледна точка на кучето, краката ви могат да са удобна възглавница, която предлага меко място за почивка на главата, заобиколено от пашкул от мекота, комфорт и топлина.
- Въпрос на внимание
Нека си признаем: кучетата обичат да попиват всеки знак на внимание от страна на стопаните си! Те се радват, когато им говорим и макар да не разбират всичко казано, махат с опашка с радостно блестящи очи. Ако всеки път, когато домашният ви любимец лежи близо до краката ви, вие го обсипвате с похвали и внимание, очаквайте да го виждате близо до краката си все по-често!
- Повишена уязвимост
Ако имате по-възрастен домашен любимец и сте забелязали, че напоследък все по-често дремва до вас, помислете за възможността той да се чувства уязвим. С напредване на възрастта слухът и зрението на четириногите може да се влошат, което да ги накара да потърсят допълнителна сигурност от страна на собственика си.
Вижте още:
5 възможни причини защо кучето не ви слуша
7 изненадващи факти за кучешките целувки